Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamień węgielny pod nową fabrykę płytek Grupy Tubądzin wmurowany w Sieradzu

Paweł Gołąb
Kolejny krok w kierunku najnowocześniej w Polsce fabryki płytek ceramicznych w Sieradzu zrobiony. W czwartek wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego zakładu Grupy Tubądzin, który powstaje kosztem 135 mln zł. Produkcja ma ruszyć już jesienią tego roku, a pracę w fabryce znajdzie ponad 100 osób.

Nowy zakład produkcyjny Grupy Tubądzin powstaje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w podstrefie Sieradz-Zapusta na terenie o powierzchni 7 hektarów. Sieradzka fabryka – jak zapowiada inwestor – będzie produkowała koło około 3 milionów płytek ceramicznych rocznie metodą formowania zastosowaną po raz pierwszy w tej części Europy. Płytek wielkoformatowych, co ma uzupełnić asortyment wytwarzany w dotychczasowych zakładach firmy: Ozorkowie i Tubądzinie.
Właściciel Grupy Tubądzin Andrzej Wodzyński zapewnia, że inwestycja ma dla niego podwójne znaczenie. Z racji nie tylko spodziewanego rozwoju firmy, ale i lokalnego patriotyzmu, bo inwestuje w Sieradzu, gdzie mieszka. – To będzie najnowocześniejszy tego typu zakład w Europie i do tego – mam nadzieje – wybudowany w jak najkrótszym czasie. Jestem mieszkańcem Sieradza zależało mi więc, by powstał tutaj. Szczerze mówiąc długo zabiegałem o to, żeby dano mi szansę. Teraz ja dostałem i źle by było, gdybym jej nie wykorzystał.
A jaką szansę nowa fabryka dać ma całej firmie? – Chcemy zająć miejsce obszarach, które na dzień dzisiejszy są jeszcze wolne: w płytkach elewacyjnych czy wielkoformatowych. Takiego przedsięwzięcia i takiej firmy w Polsce jeszcze nie ma, a niewiele jest na całym świecie przy obecnie trudnym rynku jest to więc szansa, aby zająć dobrą pozycję. Wmurowanie kamienia węgielnego to jednak dopiero początek drogi. Trzeba budowę zakończyć, umaszynowić, uruchomić produkcję i dać wyrób na rynek. Kiedy zejdzie pierwsza płytka? Wyznaczamy sobie ten termin na listopad – zapowiada Andrzej Wodzyński.
Prezydent Sieradza Paweł Osiewała nie ukrywa satysfakcji z inwestycji. – To wyjątkowa chwila. Cieszę się bardzo, że to się wydarzyło właśnie tutaj i prezes Tubądzina postanowił związać swoje losy z Sieradzem. Dzisiaj pójdę wieczorem spać szczęśliwy i spełniony, że co najmniej 108 miejsc pracy przybędzie dzięki tej ogromnej inwestycji i będziemy mieć jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcji ceramiki w Europie, ale i na świecie. Tubądzin to światowa marka, dla nas to więc wielki prestiż. To także katalizator i magnes, który będzie - mam nadzieję - przyciągał w przyszłości kolejnych inwestorów. To ogromna szansa dla Sieradza.
O magnesie dla przedsiębiorców mówi także marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. – Taki zakład jeszcze bardziej powinien przyciągać biznes do Sieradza i całego regionu. Sieradz wykorzystuje tą szansę, którą z jednej strony dawała miastu wieloletnia obecność po sąsiedzku Tubądzina, z drugiej wybudowana dwa lata temu droga ekspresowa S8. Znakomita lokalizacja, dobry klimat w samorządzie sieradzkim, co ułatwia ścieżkę przygotowywania inwestycji, w efekcie całe łódzkie ma powód do satysfakcji. A środki unijne czekają. W zeszłym roku uruchomiliśmy w konkursach półtora miliarda złotych, w tym 2,5 miliarda złotych, a dla przedsiębiorców kolejne ponad 3 miliardy złotych. To największa alokacja w Regionalnych Programach Operacyjnych w Polsce. Stawiamy na przedsiębiorców, szczególnie takich innowacyjnych, współpracujących z uczelniami, budujących ciekawe marki.
Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju reprezentujący wiceprezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego również zwraca uwagę na współpracę Tubądzina z uczelniami wyższymi. - To modelowy przykład efektywnej współpracy nauki z biznesem, czego polska gospodarka potrzebuje. Wykorzystywanie w praktyce wyników prac badawczo-rozwojowych daje wielką przewaga konkurencyjną. Ta inwestycja wpisuje się w założenia Narodowego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, takie firmy i takie działania chcemy więc wspierać.
W trakcie uroczystości na budowie zakładu przy ul. POW/Dworskiej dokonano odczytania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego. Po uroczystości wszyscy zaproszeni goście otrzymali symboliczną płytkę opatrzoną cytatem św. Jana Pawła II z encykliki społecznej ogłoszonej w 1991 roku, a mówiącej m.in. o etosie pracy, do którego nawiązywał w swoim oficjalnym już przemówieniu Andrzej Wodzyński. Właściciel Grupy Tubądzin nawiązywał z humorem i do początków swojej działalności w biznesie, która sięga 1983 roku, gdy wraz z Zygmuntem Kaźmierskim uruchomił produkcję płytek w podsieradzkim Bartochowie. – Prognozy nie brzmią optymistycznie. Wszyscy moi znajomi mówią mi, że nie powinienem budować tego zakładu, bo to jest duże ryzyko. Ryzyko gospodarcze, ryzyko polityczne. Ale 33 lata temu też to słyszałem. Że się nie uda, że jest to ryzykowne i niepotrzebne, lepiej pracować spokojnie na państwowym etacie. Ale wtedy nie słuchałem i teraz też nie słucham.
Wielkoformatowe płytki – jak wskazuje grupa Tubądzin – przeznaczone będą na ściany, podłogi oraz elewacje budynków. – W powstającej na obrzeżach Sieradza fabryce wdrożone zostaną najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. We współpracy ze światowym liderem w zakresie technologii ceramicznych – włoską firmą SACMI, Grupa Tubądzin wprowadzi nowatorskie kształtowanie płyt ceramicznych. Płyty formowane będą w sposób ciągły walcami, a nie - jak obecnie – w prawie wszystkich fabrykach na świecie – poprzez prasowanie. Ta rewolucyjna innowacja zastosowana zostanie po raz pierwszy w środkowo-wschodniej części Europy. Rozwiązanie to pozwoli na uzyskanie najwyższych parametrów jakościowych płytek oraz przyczyni się do obniżenia zużycia gazu ziemnego i, co za tym idzie, ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Zakład zostanie również wyposażony w wiele innowacyjnych urządzeń zdobiących, przeznaczonych do dozowania różnorodnych materiałów ceramicznych. zastosowanie sterowanych komputerowo drukarek da możliwość uzyskiwania estetycznych i nowatorskich zdobień.
Wśród wspominanych 108 miejsc pracy – jak zapowiada firma - zatrudnienie znajdą nie tylko pracownicy produkcji czy mechanicy, ale także informatycy i technolodzy.
Tempo inwestycji może imponować. Pomysł postawienia nowoczesnej fabryki płytek w Sieradzu został zgłoszony w maju ubiegłego roku. Oficjalnie strony, czyli Grupa Tubądzin, miasto i ŁSSE poinformowały o niej w listopadzie, a już w styczniu tego roku firma odbierała pozwolenie na działalność w strefie. Budowa ruszyła natychmiast. Jej zakończenie zapowiadane jest na październik tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto