Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Kościół garnizonowy już nie wojskowy

RS
Ministerstwo Obrony Narodowej nakazało rozformowanie parafii wojskowej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze. To ostatnia jednostka wojskowa w mieście. Służy w niej tylko jeden żołnierz – ks. płk Andrzej Bokiej.

MON od dawna zapowiadało, że nie chce utrzymywać kapelanów tam, gdzie nie ma żołnierzy. Tak od wielu lat jest w przypadku Jeleniej Góry. Ostatnia duża jednostka zniknęła w 2004 roku, gdy zlikwidowano Centrum Szkolenia Radioelektronicznego. Wcześniej rozformowano Karkonoski Pułk Przeciwlotniczy. W Jeleniej Górze nie ma nawet Wojskowej Komendy Uzupełnień.
Decyzja w sprawie jeleniogórskiej parafii zapadła 16 października.
- Biskup polowy ma rozformować jednostkę do końca roku – informuje ks. płk Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Polowej Wojska Polskiego.
Armia odda skarbowi państwa obiekty sakralne tj. kościół i dom kapelana. Były one w trwałym zarządzie Wojska Polskiego. Rejonowy Zarząd Infrastruktury we Wrocławiu już poinformował władze Jeleniej Góry, o wygaszeniu zarządu wojska nad kościołem garnizonowym. Majątek w imieniu skarbu państwa ma przejąć samorząd.
- Sytuacja, kiedy niekościelna instytucja oddaje świeckiemu – z natury rzeczy – samorządowi czynny kościół, będący centrum kilkunastotysięcznej parafii jest z pewnością niecodzienna – mówi Cezary Wiklik, rzecznik prasowy magistratu.
Nieoficjalnie w urzędzie mówi się, że przejęcie kościoła to dla gminy spory kłopot. Wiąże się on bowiem m.in. z inwentaryzacją pokaźnego majątku. Nie tylko budowli, ale też kilkuset ruchomych zabytków, znajdujących się w świątyni. Samorząd chciałby tego uniknąć, bo przecież nigdy nie będzie prowadził kościoła.

Świątynię powinna przejąć w zarząd diecezja legnicka.
- Były prowadzone rozmowy dotyczące przekazania diecezji legnickiej kościoła garnizonowego w Jeleniej Górze w zamian za użyczenie dla potrzeb duszpasterstwa wojskowego kościoła w Bolesławcu, należącego do wspomnianej diecezji – mówi ks. płk Zbigniew Kępa, rzecznik prasowy ordynariatu polowego.
Kanclerz legnickiej kurii ks. Józef Lisowski potwierdza, że takie rozwiązanie jest możliwe.

Parafianie jednak niepokoją się, że po rozwiązaniu jednostki ich kościół zostanie zamknięty.
- Na pewno do tego nie dojdzie. To problem papierowy. Uporamy się z nim w najbliższym czasie. Parafia świecka w tym kościele na pewno będzie istniała – zapewnia ks. Lisowski.
Ks. Bokiej będzie mógł pozostać w parafii. Na razie nie chce się wypowiadać w tej sprawie.

Kościół garnizonowy w Jeleniej Górze, pierwotnie był świątynią ewangelicką. Powstał gdy w 1709 r. zezwolono na wybudowanie na śląsku sześciu tzw. „Kościołów Łaski”. Katolicy przejęli go po 1945 roku. Od początku kościół ten był związany ze środowiskiem wojskowym. W latach 70. XX w. proboszczem kościoła garnizonowego był ks. płk Wilhelm Kubsz, kapelan utworzonej w ZSRR I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto