Od tego kiedy zostanie złożony wniosek o emeryturę może zależeć jej wysokość. Najkorzystniejszy był kwiecień, a czerwiec jest wyjątkowo niekorzystny, ze względu na waloryzację składek. Lepiej poczekać do lipca, jak radzą doradcy ZUS.

Czerwiec jest wyjątkowo niekorzystny dla osób, które składają wnioski o emeryturę. Powodem jest schemat waloryzacji opłacanych składek. Jak tłumaczy ZUS, 1 czerwca dokonywana jest roczna waloryzacja składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS.

Wniosek złożony w czerwcu powoduje, że składki zostaną objęte tylko tą jedną waloryzacją roczną. W każdym innym miesiącu oprócz waloryzacji rocznej, dochodzą waloryzacje kwartalne. Tak jest na przykład w lipcu, gdy prócz waloryzacji rocznej dochodzi waloryzacja za jeden kwartał.

Najlepiej jest składać wniosek wtedy, kiedy można do składek doliczyć waloryzację za trzy kwartały. Tak było w w kwietniu i maju. Teraz na podobną okazję trzeba poczekać.

ZUS przypomina, że by złożyć wniosek trzeba osiągnąć wiek emerytalny. Opóźnienie w staraniu się o emeryturę może być korzystniejsze finansowo na przyszłość, ale emerytura zostanie przyznana dopiero od miesiąca wystąpienia o nią. Czyli na wniosek w lipcu, emerytura zostanie przyznana od lipca, choć wiek emerytalny został osiągnięty wcześniej.

- Co się bardziej opłaca? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dobrze jednak być przy tym świadomym sytuacji i wiedzieć co się traci i co zyskuje wybierając odpowiedni moment przejścia na emeryturę. Pomóc w uzyskaniu informacji może doradca emerytalny, który wyliczy wysokość emerytury - twierdzi Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS w województwie łódzkim.

ZUS przypomina, że nawet już złożony wniosek można jeszcze wycofać. Przyszły emeryt ma taką możliwość do czasu uprawomocnienia się decyzji wydanej przez ZUS.

Możliwości wyboru terminu złożenia wniosku o emeryturę nie mają osoby, które przechodzą z renty na emeryturę, czyli na tzw. emeryturę z urzędu i kończą ustawowy wiek w czerwcu. Wniosek mogą złożyć tylko w trakcie miesiąca, w którym kończą wiek emerytalny, czyli w czerwcu. Z mocy prawa w czerwcu stają się emerytami.

Biznes

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ula (gość)

100zł w tą czy w tamtą to dla wielu jednak ma znaczenie bo to nie jest mało. Zwłaszcza dla strarszych osób...ale chciałam tu w temacie konta bankowego. Mama chciałaby mieć konto w banku, wiadomo ze chcę zeby było bezpłatne. Znajoma polecała mi nest Bank. Czy znacie, macie tam rachunki? ponoc był w czołówce jeśli chodzi o ranking banków...https://www.nestbank.pl/indywidualny/konta.html. Prosze o informacje jak to wygląda w praktyce.

ss (gość)

Dziś emerytura to osobisty wybór człowieka a zaraz jak pójdzie może iść z powrotem do pracy i zarobić ile chce jak Posłowie Więc stówka w tą czy tamtą to dla nich bez znaczenia

sklave

Stracę pięć złotych waloryzacji, ale zyskam całą emeryturę. Co to za doradcy, którzy działają na szkodę ZUSu, i jeszcze są dobrze opłacani? Więcej na sklave.glowna