Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Informatyka w energetyce jądrowej nowym kierunkiem na PŁ

Paweł Patora
Mgr K. Mikulski i prof. A. Korejwo przy akceleratorze
Mgr K. Mikulski i prof. A. Korejwo przy akceleratorze fot. Grzegorz Gałasiński
Uniwersytet Łódzki utworzy nowy kierunek na studiach II stopnia, będzie to informatyka w energetyce jądrowej. Zakłada to umowa między uczelnią i Instytutem Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Otwocku-Świerku, którą podpisali w poniedziałek prof. Włodzimierz Nykiel, rektor UŁ, i prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor IPJ.

Prof. Wrochna podkreśla, że zawarcie umowy jest radosną wiadomością dla młodych ludzi, którzy zastanawiają się, jakie studia wybrać, bo perspektywy, otwierające się dla absolwentów tego kierunku, są znakomite.

- Będą mieli duże szanse znalezienia pracy także w naszym instytucie - dodaje prof. Studia na nowym kierunku dla pierwszych 30 osób mają rozpocząć się już w semestrze letnim najbliższego roku akademickiego. Będą mogli je podjąć absolwenci studiów licencjackich kierunku informatyka lub fizyka.
Prof. Anna Urbaniak-Kucharczyk, dziekan Wydziału Informatyki i Fizyki Stosowanej UŁ, podkreśla, że uruchomienie nowego kierunku jest możliwe, bo informatyka na tym wydziale uzyskała bezterminową akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Zawarta w poniedziałek umowa przewiduje, że Instytut Problemów Jądrowych będzie organizował miesięczne staże naukowe dla studentów (raz na semestr) w ośrodku w Świerku. Zajęcia dydaktyczne, oprócz informatyków i fizyków z UŁ, będą też prowadzić pracownicy IPJ. Instytut przekaże uniwersytetowi aparaturę do celów dydaktycznych.

Oprócz współdziałania w sferze edukacji, umowa zakłada też współpracę naukową w badaniach, dotyczących energetyki jądrowej, fizyki jądrowej i fizyki cząstek elementarnych, a także radiobiologii, a w szczególności oddziaływania niskich dawek promieniowania na DNA.

Obie instytucje będą współdziałać w celu pozyskania finansów na budowę 400-metrowego lasera na swobodnych elektronach oraz prowadzić wspólne badania z wykorzystaniem tego urządzenia.

Jak informuje prof. Wrochna, laser na swobodnych elektronach, nazywany niekiedy źródłem światła czwartej generacji, będzie miał 10 tys. razy większe natężenie światła od dotychczas stosowanych urządzeń.

Laser ten umożliwi trójwymiarowe obrazowanie złożonych molekuł i będzie mógł, za pomocą zdjęć impulsowych, poklatkowych, rejestrować, niczym na filmie, przebieg reakcji chemicznych. Jego zastosowania w biologii, chemii, medycynie i badaniach materiałowych będą ogromne.

Czytaj także: Targowa Film & Music Festival dla spóźnialskich

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto