Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Festiwal Pamięci i Historii odbył się w Sieradzu. Uczestnicy tworzyli albumy rodzinne

Paweł Gołąb
Jak historia rodzinna przeplata się z historią całego kraju, o tym przekonywali się uczestnicy trzeciej edycji Festiwalu Pamięci i Historii. Edukacyjne przedsięwzięcie spotkało się z niemałym zainteresowaniem. Prace literackie, plastyczne czy multimedialne tworzone pod wspólnym hasłem „Album rodzinny” nadesłały 33 osoby: nie tylko młodzież, ale i dorośli.

Organizatorem festiwalu było Wróblewskie Stowarzyszenie Oświatowe „Nie pytaj". Finał odbył się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.
Jak przekonuje jeden z inicjatorów festiwalu Maciej Rataj taka rekonstrukcja rodzinnych biografii poprzez zebranie prywatnych i osobistych historii to doskonały sposób na poznawanie historii tej ogólnej. – Ich bohaterowie też przecież łączą się z historią regionu czy kraju. Obserwuję od jakiegoś czasu szersze zainteresowanie historią, poszukiwaniem zdjęć odznaczeń czy metryk. Nasz festiwal wpisuje się w renesans zainteresowania przeszłością, który cieszy, bo jest to poszukiwanie własnej tożsamości – podkreśla polonista z Publicznego Gimnazjum we Wróblewie ciesząc się i z rosnącego zainteresowania imprezą. Bo na pierwszy konkurs nadesłano 10 prac, na kolejny 15, a na ostatni już 33.
Martyna Sosnowska z Sędzic, uczennica Publicznego Gimnazjum we Wróblewie z myślą o konkursie opracowała drzewo genealogiczne swojej rodziny. - To nie była łatwa praca, bo zgromadzenie tych wszystkich zdjęć i znalezienie informacji zajęło sporo czasu. Ale było warto, bo miałam dużo zabawy i satysfakcji. No i trochę zaskoczeń. Ponieważ mam rodzinę we Francji, dotarłam do wielu pochodzących stamtąd przodków i kuzynostwa, o którym nie miałam nawet pojęcia.
Kinga Kołodziej z Józefowa również gimnazjalistka z Wróblewa również wykonała plakat z drzewem genealogicznym. Uczennica mogła liczyć na wsparcie bliskich. – Zaangażowali się w szukanie zdjęć i pomogli w ustaleniu, kto jest kim dla kogo. A warto się tym interesować. Chociażby po to, żeby nie minąć się na ulicy kogoś z rodziny i się nawet nie przywitać.
Sieradzanka Stanisława Jasiukiewicz z Sieradza postanowiła upamiętnić rodzinę spisując jej historię. – By coś po nas zostało. Ja sama widzę teraz, że za mało się pytałam rodziców. Mnie to jakoś wtedy nie interesowało, a szkoda, bo teraz wielu rzeczy nie wiem. Ale teraz zostanie chociaż te parę kartek dla przyszłości.

Jakie wyniki festiwalowego konkursu?

Uczestnicy startowali w trzech kategoriach tematycznych: literackiej, plastycznej i multimedialnej i w podziale na grupy wiekowe 13-18 lat oraz powyżej 18 lat. Najwyższe miejsca zajęli:
Kategoria literacka – uczestnicy od 13 do 18 lat:
Nagrody:
Zuzanna Grzesiak, Publiczne Gimnazjum Gminy Sieradz, praca „Spójrz za siebie”
Piotr Pacyna, Gimnazjum nr 3 w Sieradzu, praca „Album rodzinny”
Wyróżnienia:
Katarzyna Pietrzak, Publiczne Gimnazjum Gminy Sieradz, praca „…był dobry i rozsiewał dobroć”
Natalia Świniarska, Publiczne Gimnazjum Gminy Sieradz, praca „Niezwykła wartość i historia naszej rodziny, czyli co skrywa tajemniczy strych prababci”
Kategoria literacka – uczestnicy powyżej 18 lat:
Nagrody:
Czesław Trzciński, Zduńska Wola, praca: „Ród Trzcińskich z Trzcinki”
Alicja Nyziak, Sieradz, praca: „Nanosekunda, chwila, czyli historia jednego życia”
Krystyna Peszko, Dzigorzew, praca „Dziadku, dobrze, że cię miałam”
Kategoria plastyczna – uczestnicy od 13 do 18 lat:
Nagrody:
Szymon Małolepszy, Gimnazjum nr 3 w Sieradzu, drzewo genealogiczne
Kinga Kołodziej, Publiczne Gimnazjum we Wróblewie, drzewo genealogiczne
Dominika Szafran, Gimnazjum nr 3 w Sieradzu
Kategoria plastyczna – dorośli:
Ewelina Berlińska, Złoczew, drzewo genealogiczne
Kategoria multimedialna – uczestnicy od 13 do 18 lat:
Aleksandra Kobiela, Publiczne Gimnazjum w Błaszkach
Kategoria multimedialna – dorośli:
Wojciech Nyziak, Sieradz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto