Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica powstania w Sieradzu i Błaszkach

Paweł Gołąb
Rocznica powstania w Sieradzu i Błaszkach. W Sieradzu odbędzie się tradycyjna uroczystość pod pomnikiem
Rocznica powstania w Sieradzu i Błaszkach. W Sieradzu odbędzie się tradycyjna uroczystość pod pomnikiem Fot. Paweł Gołąb
Rocznica powstania w Sieradzu i Błaszkach. O 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nie zapomniano także w naszym regionie. Szczególnie bogate obchody przygotowano w Sieradzu i Błaszkach.

Rocznica powstania w Sieradzu i Błaszkach. W Sieradzu pod pomnikiem i w muzeum

W Sieradzu nie zabraknie tradycyjnej uroczystości organizowanej przez miasto pod pomnikiem poświęconym „Warszawie Miastu Niepokonanemu” przy ul. Powstańców Warszawy. Początek o godz. 12, a w programie podniosłego spotkania przewidziano: odegranie hejnału, krótkie przemówienie i złożenie wiązanek kwiatów. W uroczystości udział wezmą mieszkanki Sieradza, uczestniczki Powstania Warszawskiego, Halina Kolińska i Stefania Trzcińska oraz kombatanci i mieszkańcy miasta. Jak zapowiada sieradzki magistrat, w godzinę „W”, czyli o 17 zostaną włączone syreny alarmowe, a w kolegiacie rozpocznie się msza święta. O tej porze, jak z kolei zapowiada Starostwo Powiatowe w Sieradzu, pod wspomnianym pomnikiem kwiaty złoży sieradzkie Bractwo Kurkowe oraz władze powiatu.
Uzupełnieniem piątkowych obchodów okrągłej rocznicy wybuchu niepodległościowego zrywu jest wystawa „Sieradzanie w Powstaniu Warszawskim”, do obejrzenia której zaprasza Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Otwarcie wyznaczono na godz. 13 (Rynek 1).

Rocznica powstania w Sieradzu i Błaszkach. Błaszkowianie świętują u siebie i w stolicy

Rocznica będzie fetowana także w Błaszkach. Tu – jak informuje błaszkowianin Kazimierz Grobelny - 1 sierpnia odbędą się dwie uroczystości ku czci bohaterów tamtych dni. - Z Błaszek pochodziło szereg obywateli którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, ginęli w boju bądź też po wojnie wrócili tutaj i dożyli ostatnich swych dni. Dlatego na grobach powstańców i żołnierzy AK o godzinie 10 przedstawiciele środowisk niepodległościowych złożą kwiaty. To na grobie Aleksandry Janiak ps. Wróbelek, przed tablicą Jerzego Kozłowskiego poległego w akcji STAMM oraz na mogile Kazimierza Ciamciaka ps. Pion – precyzuje.
Kolejna część błaszkowskich uroczystości o godz. 17. W godzinę „W” zawyją syreny, a przedstawiciele władz miasta z mieszkańcami złożą kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem Bohaterom Tej Ziemi. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych.
1 sierpnia to szczególny czas także dla harcerzy z Błaszek. 10-osobowy patrol z 44. Błaszkowskiej Drużyny Harcerskiej „Parasol” im. pchor. Jerzego Bratek - Kozłowskiego ps. ”Kastor” weźmie udział - jako jedyny reprezentant Chorągwi Łódzkiej ZHP - w harcerskich obchodach 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Te są współorganizowane po raz pierwszy w historii ruchu harcerskiego we współpracy czterech organizacji harcerskich działających na terenie Warszawy: ZHP, ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego oraz Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”.
- Wartości bohaterów sprzed lat - uczynność, służba, patriotyzm - łączymy z nowoczesnością. Dlatego właśnie w sercu stolicy 1 sierpnia o godzinie 17 chcemy pokazać siłę ruchu harcerskiego działającego ponad podziałami politycznymi – podkreśla phm Piotr Lewandowski, opiekun 44.BDH. - 1 sierpnia „błaszkowski parasol” będzie oddawał honor i szacunek swoim patronom porządkując w godzinach porannych powązkowską cmentarną kwaterę poległych żołnierzy batalionu „Parasol” wraz z kombatantami i członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Parasol", a potem przy ich boku biorąc udział w uroczystościach. Ramię w ramię przy boku pocztu sztandarowego batalionu „Parasol” stanie nasz poczet proporcowy, a o godzinie 17 harcerze z naszej drużyny pełnić będą wartę honorową przy grobach „Krzyżowców” z „Parasola” jak ich nazwano jako jeden z batalionów odznaczonych największą liczbą orderów Virtuti Militari i Krzyży Walecznych.
Harcerze z Błaszek wcześniej wzięli udział w konkursie fotograficznym związanym z obchodami „70/44”. Zadanie polegało na wykonaniu zdjęć do jednej z powstańczych piosenek. - Nie było nawet dyskusji – _zapewnia Piotr Lewandowski. - Bo naszą piosenką jest „Pałacyk Michla” napisany przez żołnierza batalionu „Parasol” Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek”._

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto