18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny rok od A do Z w całym regionie obfitował w wydarzenia

Paweł Gołąb
Kulturalny rok od A do Z. Jarmark Urszulański po raz kolejny ubarwił obchody Dni Sieradza. Stoiska, występy i zabawy przyciągały całe rodziny
Kulturalny rok od A do Z. Jarmark Urszulański po raz kolejny ubarwił obchody Dni Sieradza. Stoiska, występy i zabawy przyciągały całe rodziny Fot. Paweł Gołąb
Kulturalny rok od A do Z. Właśnie pożegnaliśmy 2013 rok. Jaki był w kulturze? Podążamy śladem publikacji w tygodniku "Nad Wartą". Wystaw, ciekawych koncertów i ludzi z pasją nie brakowało, więc kulturalne abecadło wypełniło się od pierwszej literki do ostatniej.

Kulturalny rok od A do Z

Aukcja Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sieradzu okazała się po raz 15. strzałem w dziesiątkę. Artystyczne prace wykonane przez niepełnosprawnych rozeszły się jak woda. Dochód (ponad 4 tys. zł) tradycyjnie przeznaczony zostanie na integracyjno-rekreacyjny wyjazd. To nie jedyny zysk, bo twórcy dzieł zgodnie przyznawali, że znów mogli uwierzyć w swoje umiejętności. Więcej - patrz TUTAJ.

Brąszewicki powód do kulturalnej dumy to zespół wokalno-instrumentalny Noemi. Stworzony został przez młodych ludzi udzielających się w scholi parafialnej w Brąszewicach, a dobre komentarze po debiucie zmotywowały ich do kontynuowania działalności. W efekcie grupa liczy już 25 osób i ma za sobą niejeden profesjonalny koncert. Więcej - patrz TUTAJ.

Czar starego kina poznali najmłodsi sieradzanie podczas spotkania z Janem Jurczakiem z Sieradzkiego Centrum Kultury, który przez ponad 40 lat puszczał filmy w nieistniejących już sieradzkich kinach „Piast” i „Nysa”. Uczestnicy nie tylko wysłuchali ciekawych opowieści, ale i mieli okazję obejrzeć bajkę jak to na dawnych seansach było. Z celuloidowej taśmy i przy szumie projektora, który zastąpiły ciche, ale bezduszne odtwarzacze płyt. Więcej - patrz TUTAJ.

Discopolowy zespół Weekend ściągał tłumy na plenerowe imprezy. To oczywiście za sprawą hitu „Ona tańczy dla mnie”, który można było usłyszeć na Słonecznej Majówce w Poddębicach, a później podczas Dni Wróblewa. Więcej - patrz TUTAJ.

Euforycznie przyjęty został spektakl „Punkt widzenia” przygotowany w Uniejowie w ramach integracyjnego projektu artystycznego. Uczestniczyło w nim 22 uczniów miejscowego Zespołu Szkół, 23 osoby z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie i 4 uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łęczycy. Praca nad przedstawieniem trwała 4 miesiące. Przewidywała nie tylko szlifowanie aktorskich czy wokalnych umiejętności, ale i spotkania z ciekawymi ludźmi. Więcej - patrz TUTAJ.

Fryderyk mógł trafić do Sieradza. O prestiżową nagrodę polskiej fonografii ubiegała się płyta z utworami Cypriana Bazylika, kompozytora z czasów Renesansu, która została wydana w jego rodzinnym mieście. Krążek otrzymał trzy nominacje – niestety bez efektu w postaci statuetki. Więcej - patrz TUTAJ.

Gwiazdy nie omijały naszego regionu będąc ozdobą każdej większej plenerowej imprezy. W Uniejowie na rozpoczęcie trasy Lata z Radiem pojawiła się Doda, a obok Myslovitz. W Sieradzu podczas święta miasta zaśpiewała Sylwia Grzeszczak, a w trakcie Open Hair – Perfect. Dni Warty odbyły się z Agnieszką Chylińską, Dni Działoszyna z Lady Pank, Dni Zduńskiej Woli z Rożami Europy, Dni Uniejowa z Kultem, a Święto Truskawki w Buczku pod Łaskiem ze Stachurskim.

Honorowe członkowstwo –najwyższe i przyznawane nielicznym wyróżnienie PTTK otrzymał pasjonat turystyki i krajoznawstwa Andrzej Ruszkowski. Zasługi autora znanego każdemu sieradzkiemu miłośnikowi wędrówek przewodnika „Sieradz i okolice” można mnożyć. To dzięki jego wytrwałości – co jest jedną z nich - ukazuje się kwartalnik „Na sieradzkich szlakach”, który ma już blisko 30-letnią historię. Więcej - patrz TUTAJ

Indiańska wioska stanęła w Uniejowie. To w trakcie piątej edycji „Indiańskiego lata” – imprezy przybliżającej kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Uczestnicy mieli okazję podziwiać m.in. tradycyjne tance Indian. Więcej - patrz TUTAJ.

Jubileusz świętowali młodzi społecznicy z Krzaków działający jako „Rozrywkowa młodzież”. Grupa doczekała się 10-lecia. Została założona przez 14-latka Mateusza Koniecznego, który nauczył się niełatwej sztuki zdobywania pieniędzy z zewnątrz: Unii czy rozmaitych fundacji. Dzięki temu we wspomnianej wsi z gminy Brzeźnio pod Sieradzem udało się przeprowadzić już osiem projektów, których uczestnicy rozwijali swoje umiejętności i w odkrywczy sposób badali dzieje swojej miejscowości. Więcej - patrz TUTAJ.

Kolory Polski. Wędrowny festiwal Filharmonii Łódzkiej „przywędrował” i to niejeden raz do naszego regionu zapewniając melomanom mnóstwo muzycznych wzruszeń i to rozmaitych. I tak w Szadku zabrzmiały utwory sakralne, w Sieradzu – Sinatra, a w Małkowie pod Wartą - tango. Finał czternastej edycji imprezy odbył się w Wieluniu. Tu zabrzmiała IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. Więcej - patrz TUTAJ.

Ludowi artyści z całego województwa łódzkiego stawili się w sieradzkim skansenie. Okazją była dwunasta edycja Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od kujawiaka do oberka”. Zaprezentowało się 15 wykonawców – nie tylko w postaci autentycznych kapel, solistów czy instrumentalistów, ale także zespołów inspirowanych folklorem. Więcej - patrz TUTAJ.

Muzealne piwnice jak nowe. To w Sieradzu dzięki prowadzonej rewitalizacji starówki. Do wielkiej inwestycji włączyło się i Muzeum Okręgowe, które za 3 mln zł poddaje liftingowi swoje pomieszczenia. Wspomniane piwnice już odzyskały swój blask, a niebawem wystawy będzie można organizować także w adaptowanym na ten cel budynku, który znajduje się na tyłach placówki. Więcej - patrz TUTAJ.

Noc z Andersenem spędziła grupa ponad 30 dzieci zaproszona na tak zatytułowaną imprezę przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Burzeninie. Uczestnicy poznali historię życia i twórczości jednego z najsłynniejszych bajkopisarzy, słuchali jego utworów, zasadzili drzewko Pana Andersena, a po piżamowej zabawie nocowali w placówce. Więcej - patrz TUTAJ.

Ojcowiznę poznawali uczestnicy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego organizowanego przez PTTK, który na etapie wojewódzkim został podsumowany w muzeum w Warcie. Młodzi krajoznawcy pokazali, że o najbliższych nam zakątkach można opowiedzieć na wiele sposobów: poprzez przedstawienie nieznanej szerzej historii, ukazując piękno zapomnianych zabytków czy przywołując dzieje konkretnej rodziny. Więcej - patrz TUTAJ.

Pamięci zmarłej dwa lata wcześniej sieradzkiej pątniczki Justyny Świniarskiej dedykowany był koncert barda Roberta Kasprzyckiego. Była to inicjatywa najbliższych 23-latki, którzy chcą by wspominano ją poprzez wartościową muzykę, którą sama ukochała. Więcej - patrz TUTAJ.

Rzeźbiarza z czasów baroku Stanisława Wolniewicza, który przez stulecia pozostawał całkowicie zapomnianym, odkrył na nowo Paweł Migasiewicz. Bogate informacje o artyście, którego kunszt podziwiać można m.in. w klasztorach w Sieradzu i Warcie, wydał w formie książki. Wiele do tej pory było kompletnie nieznanych. Jak to, że rzeźbiarz swój warsztat posiadał w Łasku, gdzie – co ciekawe – dzieła Wolniewicza zachowały się w szczątkowej formie. Więcej - patrz TUTAJ.

Spółdzielczy Dom Kultury w Sieradzu fetował trzydziestolecie. Jubileuszowe spotkanie placówki działającej w ramach Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej odbyło się w teatrze. Było to okazja do wspomnień – w tym o sztandarowej rockowej imprezie „Mlekomalia”, w ramach której w latach 1986-91 w Sieradzu koncertowały takie zespoły jak T.Love, Sztywny pal Azji czy Big Cyc – oraz do wręczenia wyróżnień zasłużonym dla SDK. Więcej - patrz TUTAJ.

Tuwima rok fetowano także w naszym regionie. Postać literata przybliżyła m.in. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu. Na dzieci czekała bogata w zabawowe atrakcje imprezę, na dorosłych wykład autora monografii o poecie „Twarz Tuwima” Piotra Matywieckiego. Więcej - patrz TUTAJ.

Uniejowska Młodzieżowa Harcersko-Strażacka Orkiestra Dęta po raz kolejny mogła liczyć na wsparcie uczestników charytatywnego balu karnawałowego. Na ostatnią edycję zabawy, z której dochód wspomaga muzyków, zawitała nowoczesność. Miejsce głównej nagrody w loterii w postaci tradycyjnego roweru zajął tym razem tablet. Więcej - patrz TUTAJ.

Wyklętym żołnierzom oddano hołd w całym regionie. W trakcie Narodowego Dnia Pamięci, który ustanowiono właśnie z myślą o walczących w zbrojnym powojennym podziemiu, nie brakowało różnorodnych inicjatyw. W Sieradzu był historyczny wykład i msza, w Zduńskiej Woli – bieg w parku i koncert, a w Wieluniu odsłonięto pomnik upamiętniający Konspiracyjne Wojsko Polskie. Taki postument stanął później także w Zduńskiej Woli. Więcej - patrz TUTAJ.

Zamek w Sieradzu doczekał się wreszcie naukowego opracowania. Królewski obiekt, który zniknął całkowicie z krajobrazu 200 lat temu, opisał archeolog Tomasz Olszacki, a efekt jego pracy ukazał się dzięki Stowarzyszeniu Kreatywny Sieradz. Jak bardzo miejscowi miłośnicy historii czekali na takie dzieło świadczy fakt, że jedna promocja książki nie wystarczyła i szybko zorganizowano drugie spotkanie. Więcej - patrz TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto