18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klonowa. Skarby ze strychu urzędu [ZDJĘCIA]

Redakcja
Skarby ze strychu urzędu w Klonowej
Skarby ze strychu urzędu w Klonowej Tadeusz Sobczak
Klonowa. Skarby ze strychu urzędu gminy można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w miejscowej izbie regionalnej. Wszystkie eksponaty pochodzą z poddasza starej siedziby UG.

Klonowa. Skarby ze strychu urzędu gminy Klonowa można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w miejscowej izbie regionalnej. Wszystkie eksponaty pochodzą z poddasza starej siedziby UG.
Ekspozycję pt. "Znalezione na strychu" przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Klonowa. Wszyscy zainteresowani zobaczeniem jakie skarby skrywało poddasze budynku, w którym od ponad stu lat mieściła się siedziba władz klonowskiej gminy, powinni zarezerwować czas w najbliższy czwartek (15 sierpnia). Ekspozycję będzie udostępniona zwiedzającym podczas Klonowego Święta.

Żeby odczytać najstarsze zapisane księgi gminne eksponowane na wystawie trzeba znać język rosyjski. Bo właśnie cyrlicą spisano "knigi" z 1870 roku. Każdy z opasłych tomów, które zachowały się w bardzo dobrym stanie, liczy kilkaset stron.
- Wszystkie leżały na strychu. Były zakurzone. Na niektóre częściowo ciekła woda. Kiedy je wyjmowaliśmy nie wyglądały tak dobrze. Trzeba było poświęcić wiele godzin na to, by zarówno dokumenty jak i inne eksponaty doprowadzić do takiego stanu jaki widać na wystawie - mówi Anna Wolska, ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Klonowa. - Odkryliśmy wiele archiwalnych zdjęć. Jest także prasa i to ta sprzed II wojny światowej.

Moda i nie tylko

Najwięcej miejsca zajmują stare spisy oraz gazety. I tak z 13 numeru "Mojej Przyjaciółki" z lipca 1937 roku panie mogą dowiedzieć się o aktualnej modzie. Nie zabrakło plotek o gwiazdach ówczesnego kina, a także przepisów kulinarnych. W sumie miesięczna prenumerata dwutygodnika kosztowała 80 groszy.
Jeszcze starsze, bo pochodzące z 1932 roku są egzemplarze miesięcznika "Rodzina Polska". Natomiast miesięcznik "Morze", który był wydawany przez Ligę Morską i Kolonialną, pochodzi z kwietnia 1934 r. Marszałek Józef Piłsudski widnieje zaś na okładce "Światowida" z 1 stycznia 1928r. Czasopismo jest wówczas tygodnikiem ilustrowanym. W latach 60-tych ubiegłego wieku "Światowid" jest już magazynem turystycznym, a na okładce znajduje się czołg i załoga serialu "Czterej pancerni i pies". Osoby znające język niemiecki mogą zapoznać się z treścią gazet wydawanych nazistów w 1943 roku.
Bardzo osobliwym eksponatem jest... łóżko. Drewniany mebel zachował się w dobrej formie. A sypiał na nim w okresie międzywojennym naczelnik gminy Klonowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto