18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Nowicki w Małkowie i Warcie

Paweł Gołąb
Jan Nowicki w Małkowie i Warcie. To dzięki małkowskiej fundacji, któraw ostatnich dniach  zorganizowała także spotkanie z Mirosławem Pisarkiewiczem
Jan Nowicki w Małkowie i Warcie. To dzięki małkowskiej fundacji, któraw ostatnich dniach zorganizowała także spotkanie z Mirosławem Pisarkiewiczem Fot. Anna Majewska
Jan Nowicki w Małkowie i Warcie. Popularny polski aktor zawitał do gminy Warta na spotkanie autorskie. „Przywiózł” także poetycko-muzyczny spektakl teatralny dedykowany pamięci Jana Pawła II.

Jan Nowicki w Małkowie i Warcie. Aktor przybył na zaproszenie utworzonej we wrześniu ubiegłego roku „Fundacji na rzecz zachowania wartości i tradycji Pałacu w Małkowie”, która zdobyła fundusze na działalność kulturalną i edukacyjną zapowiadając wiele wydarzeń kulturalnych. Temu z udziałem Jana Nowickiego (towarzyszyli mu muzycy: Marek Stryszowski, Cezary Chmiel, Tomasz Kudyk, którzy przybyli na zaproszenie Aleksandry Neyman prowadzącej spotkanie) towarzyszyła także dodatkowa atrakcja w postaci wspomnianego koncertu, który sfinansowało Warckie Centrum Kultury.
Jan Nowicki w Małkowie i Warcie. Spektakl poświęcony Janowi Pawłowi II odbył się w Warcie w klasztorze oo. Bernardynów, a oparty został na poezji ks. Jana Twardowskiego, Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana oraz Jana Nowickiego. Nie zabrakło także podniosłych „Murów” do słów Jacka Kaczmarskiego czy ukochanej przez Jana Pawła II „Barki”.
Nie było to jedyne w ostatnich dniach spotkanie zorganizowane przez wspomnianą fundację. Kolejne odbyło się w pałacu w Małkowie w ramach cyklu Akademia Obywatelska. Jego bohaterem był Mirosław Pisarkiewicz – literat i historyk regionalista, który zajmuje się badaniem zabytkowych cmentarzy oraz historią gmin żydowskich, a także prasy lokalnej i szkolnej. Do Małkowa zawitał z odczytem „Cmentarz jako tekst kultury". - Najpierw przedstawił krótko zasady tworzenia cmentarzy, ich umiejscowienia na ternie miast, porównał cmentarz katolicki z żydowskim, a następnie postawił się w roli turysty zwiedzającego warcki cmentarz i szukającego ciekawostek. Zaangażował w ten sposób słuchaczy we wspólną analizę elementów architektury znajdującej się na cmentarzu, a tym samym w symbolikę i informacje zawarte na przykład w epitafiach. Odkryliśmy symbole masońskie, zastanawialiśmy się, jakie przeznaczenie miała wysoka wieżyczka obok kaplicy cmentarnej. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak wartościowym tekstem kultury mogą być cmentarze – relacjonuje Agnieszka B. Kudlik, dyrektor zarządzający Zespołu Pałacowo-Parkowego w Małkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto