Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci Pana Macabre’u. Niezwykły projekt fotograficzny w Sieradzu (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Dzieci Pana Macebre’u. Taki niezwykły projekt fotograficzny w Sieradzu
Dzieci Pana Macebre’u. Taki niezwykły projekt fotograficzny w Sieradzu Fot. Mariusz Jabłoński
Dzieci Pana Macabre’u – taki niecodzienny projekt fotograficzny został zrealizowany w Sieradzu. Najmłodsi pozowali do pełnych grozy, mrocznych ujęć. – To próba konfrontacji dwóch rzeczywistości – cyber przestrzeni i realnego świata, których rozdzielenie coraz częściej wymyka się spod kontroli – tłumaczy, skąd pomysł na zdjęcia z makabrą w roli głównej ich autor Mariusz Jabłoński.

Dzieci do zdjęć były odpowiednio przygotowywane. Jak budowano nastrój grozy? Całkiem prostymi środkami. Przydawały się odpowiednie stroje – powyciągane swetry czy podarte koszulki, makijaż z… błota, potargane włosy „zdobione” suchymi liśćmi czy trawą, stare zabawki o demonicznej „urodzie” w ręce, no i odpowiednio marsowe miny pozujących oddzielnie młodych modeli oraz tytułowego Pana Macabre’u. Finalny efekt - wraz ze wspólnym zdjęciem, przy którym przydał się profesjonalny make-up Marty Wiśniewskiej - można oglądać na czarno-białych kadrach.
- Chciałem zapytać odbiorcę, dlaczego tak często w grach komputerowych, komiksie czy filmie dziecko jest przedstawiane demonicznie i tajemniczo – dopowiada sieradzki fotografik. – Po to, aby zastanowił się, jakie zagrożenia czyhają w dzisiejszych czasach na dzieciaki w wirtualnym świecie, jeśli nie będziemy mieli nad nimi choć trochę kontroli. Sam tytuł to prowokacja. Czy Pan Macabre’u jest uciemiężycielem tych dzieci, który ich opętał i więzi je w swym chorym mrocznym świecie? Czy tez może jest ich opiekunem, dając im wsparcie i opiekę, podczas gdy nikt inny ich nie kocha i nie potrzebuje? Chciałbym jednak, aby to odbiorca sam sobie wytworzył własną wizję odbioru moich zdjęć.
40-letni Mariusz Jabłoński z wykształcenia jest geografem, z zawodu grafikiem DTP, a z zamiłowania właśnie fotografem. Samoukiem, który – jak sam mówi - wciąż poszukuje nowych form wyrazu w swoich pracach świadomie łamiąc fotograficzne zasady. - Najważniejszy w fotografii dla mnie jest człowiek, ze swoim ciałem, twarzą, emocjami. Portret, akt oraz nagość zakryta - to zakresy, w których sie poruszam – podkreśla.
Sieradzanin przez 6 lat mieszkał w Łodzi, gdzie poznał i współpracował z wieloma projektantami i stylistami mody, studentami łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2011 roku wsparł fotograficznie projekt modowy „Solaris. Prawda. Złudzenie” autorstwa Pauliny Połoz w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. A rok później na zlecenie „DS Jacek Olejniczak Dom Sztuki” reportaż z prestiżowego konkursu modowego dla studentów-projektantów Złota Nitka. Do tego doszły sesje okladkowe na 2 ostatnie płyty rockowego zespołu Psychocukier.
A nowe przedsięwzięcie? - Postanowiłem zrobić ten projekt również dlatego, że w Sieradzu nie dzieje się wiele w branży fotograficznej. Obecna jest głównie fotografia ślubna, a i ta – poza wyjątkami – jest niestety na przeciętnym poziomie opierając się na ładnych, kolorowych, ale nudnych i opatrzonych zdjęciach – komentuje Mariusz Jabłoński podkreślając, że jest indywidualistą, dlatego nie interesuje go działalność w jakichkolwiek kołach miłośników fotografii. - Bardzo trudno też znaleźć w Sieradzu chętne osoby do współpracy jak projektanci, styliści czy specjalista od video. Moim marzeniem jest znaleźć 2-3 takie osoby, z którymi mógłbym robić swoje rożnego rodzaju projekty fotograficzne. Poszukuję także osób do pozowania w darmowych sesjach, ale takich, które są gotowe przed obiektywem pokazać swoje emocje albo zagrać kogoś innego według mojej wizji.
Sieradzki fotografik ma jeszcze jedno marzenie związane ze zdjęciami z mrocznej sesji, za pierwowzór której pod względem wizualnym posłużyła gra komputerowa „FEAR”. Sieradzanin chciałby zrobić z projektu „Dzieci Pana Macabre’u” wystawę fotograficzną i poszukuje sponsora, który sfinansowałby to przedsięwzięcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzieci Pana Macabre’u. Niezwykły projekt fotograficzny w Sieradzu (zdjęcia) - Sieradz Nasze Miasto

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto