Alternatywne życie młodych

Artykuł sponsorowany
Młodzież na zakończenie projektu w Teatrze Miejskim ortzymała dyplomy. Wręczali je Jacek Walczak, prezydent Sieradza i Krzysztof Woskowski, komendant sieradzkiej policji
Młodzież na zakończenie projektu w Teatrze Miejskim ortzymała dyplomy. Wręczali je Jacek Walczak, prezydent Sieradza i Krzysztof Woskowski, komendant sieradzkiej policji
W Sieradzu zakończył się program profilaktyczno – edukacyjny „Świat ma inne propozycje” Uczestniczyło w nim ponad tysiąc sieradzkich gimnazjalistów

Sieradz
Możemy tańczyć, śpiewać, grać w teatrze, fotografować, kręcić filmy, słuchać muzyki, albo ją komponować. A także uprawiać sport, rozwijać swoje pasje, wzbudzać ciekawość świata, działać. To alternatywa dla narkotyków, alkoholu, dopalaczy, internetu, przemocy. Jest życie bez uzależnień. Świat ma dla nas te wszystkie propozycje.

Taka jest konkluzja realizowanego przez miasto Sieradz i Komendę Powiatową Policji w Sieradzu projektu, którego podsumowanie odbyło się 6 grudnia w Teatrze Miejskim. W programie „Świat ma inne propozycje” wzięli udział uczniowie z Gimnazjum nr 1, 2 i 3 w Sieradzu, ich rodzice i nauczyciele. Wszyscy spotykali się z przedstawicielami policji, straży miejskiej i psychologiem. Młodzi sieradzanie utworzyli grupę teatralną „Na Granicy” i zagrali w przedstawieniu „Oddech”, który pokazali swym rówieśnikom w Błaszkach, Warcie i Złoczewie. Zresztą nie tylko im, bo w ramach projektu wyruszyli na Ukrainę do Kostiuchnówki, gdzie również zaprezentowali wspomniany spektakl. I tak projekt zyskał międzynarodowy wymiar, tym bardziej, że na jego zakończenie ukraińska młodzież przybyła do Sieradza.

Uczennica Liudmila Nikitchuk chwali przedstawienie i podkreśla, że oprócz zagrożeń jakie niosą używki pokazuje ciekawe formy spędzania czasu.

Jej koleżanka Tetyana Zakharchuk dodaje: - Po tamtym przedstawieniu u nas pomyśleliśmy, że też moglibyśmy założyć taką grupę. Już zebraliśmy kilka osób i daliśmy pierwsze występy w okolicznych szkołach oraz dla przyjaciół.

Iryna Demyanovich, opiekunka młodzieży z Kostiuchnówki przyznaje: - Na Ukrainie też są różne działania, ale nie na taką skalę. U nas milicja jeździ do szkół na pogadanki i propaguje zdrowy sposób życia.

Inspektor Krzysztof Woskowski, szef Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu potwierdza, że zrezygnowali z ulotek i pogadanek. – W tej chwili trzeba szukać nowych możliwości. I dobra forma jest taka, żeby młodzież pokazywała rówieśnikom i mówiła ich językiem, co dzisiaj stanowi dla nich zagrożenie. Dlaczego unikać narkotyków, gier hazardowych, alkoholu. Więc ta forma, którą zaproponowała sieradzka młodzież naprawdę jest godna uwagi.

Komendant chwalił spektakl „Oddech”: - Myślę, że chwyta za serce również dorosłych. A młodzież oddała w nim siebie i za to należy im się duże podziękowanie oraz uznanie.

Przybyły na podsumowanie projektu insp. Dariusz Banachowicz, komendant wojewódzki policji po obejrzeniu przedstawienia zapewniał: - Jestem pod wielkim wrażeniem, że w bardzo krótkim czasie nauczyliście się i zdążyliście zaprezentować na scenie myśl i ideę bez słów, posługując się mimiką, gestem oraz ruchem.

Dorota Ryl, wicemarszałek województwa łódzkiego po spektaklu cieszyła się, że w Sieradzu powstała tak ciekawa grupa teatralna. Wyraziła nadzieję, że wystąpi z „Oddechem” w wielu miejscach naszego kraju.
Młodzi z grupy „Na Granicy” mówili jednym głosem. Że ciężko pracowali, ale było warto. Stworzyli przedstawienie o swym rówieśniku, który popadł w uzależnienie od narkotyków. Opowiedzieli o tym za pomocą ruchu. Głównego bohatera, którego nazwali Tosiek zagrał Mateusz Freus. Co było najtrudniejsze?

- Pokazanie emocji, które towarzyszą młodemu człowiekowi. I trzeba było to zrobić w taki sposób, aby zrozumiła widownia – wyjawia Mateusz.

Oliwia Bulzacka z grupy „Na Granicy” dodaje: - Wśród publiczności są nasi koledzy, znajomi i po prostu to jest taka wewnętrzna satysfakcja, coś niesamowitego móc wyjść i powiedzieć im – nie róbcie tego, bądźcie tacy, jak my.

Oglądająca spektakl Aneta Machała, gimnazjalistka z sieradzkiej trójki potwierdza, że takie przedstawienie może być drogowskazem. Dzięki niemu młodzi ludzie mają podane propozycje spędzenia wolnego czasu. Na tyle atrakcyjne, że nie muszą sięgać po używki.

Jacek Walczak, prezydent Sieradza wiele razy podkreślał współpracę miasta policją i wspólne zrealizowanie projektu „Świat ma inne propozycje”. Największe honory czynił młodzieży,która zechciała się zaangażować, bo to jest najważniejszy efekt programu, który był skierowany do ponad tysiąca sieradzkich gimnazjalistów.

- Mam nadzieję, że dzięki niemu wszyscy jesteśmy mądrzejsi – podkreśla prezydent Walczak. – Nie chodzi tylko o wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną – jak żyć. Wartością dodaną, niezwykle cenną jest funkcjonowanie grupy teatralnej, która przedstawiła swoje propozycje spędzania wolnego czasu. Jest to bardzo ważne ponieważ każdy sposób na odciągnięcie młodzieży od używek czy internetu jest godny naśladowania.


Tutaj otrzymasz pomoc

Zespół ds.Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii KPP Sieradzu
tel. 43 827 72 53 w godz. 8 - 15
tel. 43 827 72 48 w godz. 8 – 15

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Sieradzu
Pl. Wojewódzki 3
tel. 43 822 42 70
MARK – MED w Sieradzu
Ul. Paderewskiego 27
tel. 43 822 06 38

Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Sieradzu

Ul.Polna 18
tel. 43 827 41 19

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu

Pl. Wojewódzki 3
tel. 43 822 43 77

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto