Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Etnograficzny konkurs w Sieradzu. Rywalizację Biblioteki Pedagogicznej zawojował Wieruszów

Paweł Gołąb
Etnograficzny konkurs w Sieradzu. Rywalizację Biblioteki Pedagogicznej zawojował Wieruszów
Etnograficzny konkurs w Sieradzu. Rywalizację Biblioteki Pedagogicznej zawojował Wieruszów Fot. Paweł Gołąb
Etnograficzny konkurs w Sieradzu przeprowadziła Biblioteka Pedagogiczna z okazji obchodzonego Roku Oskara Kolberga. Organizatorzy zaprosili młodzież z całego regionu, by śladem wspomnianego badacza kultury ludowej odkrywali folklor.

Etnograficzny konkurs w Sieradzu odbył się pod hasłem „Nasze cyfrowe obrazy etnograficzne”, a Biblioteka Pedagogiczna przeprowadziła go wraz ze swoimi filiami w Łasku, Pajęcznie, Poddębicach, Wieluniu, Wieruszowie i Zduńskiej Woli. Pożyteczna rywalizacja została zorganizowana z myślą o uczniach gimnazjów, których zadaniem było opracowanie prezentacji multimedialnej kultury ludowej własnego regionu.
- Na pewno dzięki konkursowi dowiedziałyśmy się wiele na temat życia w dawnych czasach: jakim słownictwem się posługiwano, w co się ubierano, jak niegdyś wypiekano chleb – podkreślają Elżbieta Gajda, Klaudia Garczarek, Paulina Czul, Aleksandra Sopel, Maja Sobczyk i Sandra Lisiecka z Gimnazjum nr 1 w Wieruszowie, które zawojowało etnograficzny konkurs w Sieradzu. – Czemu warto przypominać o tych wszystkich tradycjach? Żeby nikt nie zapomniał. No i , żeby coś z tego wziąć dla siebie. A warto, bo – jak nam się wydaje - ludzie wtedy więcej się spotykali i byli bardziej otwarci.
Etnograficzny konkurs w Sieradzu. Maria Szymańska z Biblioteki Pedagogicznej przypomina, że tego typu uczniowska rywalizacja to już tradycja placówki. Wcześniej młodzież miała okazję poznać chociażby Juliana Tuwima w związku z rokiem tego poety, który został ogłoszony w Polsce. Nadesłane na najnowszy konkurs prace oceniło jury w składzie: Ilona Pluszyńska - kierownik filii Biblioteki Pedagogicznej w Łasku, Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba - folklorysta-etnograf i Paweł Kieroń – etnograf z Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Komisja wyłoniła cztery zwycięskie prezentacje zwracając przy tym uwagę na „mało krytyczny stosunek do materiałów pozyskiwanych z internetu, trudności w selekcji informacji i budowaniu z nich spójnego przekazu o jasno zarysowanej koncepcji wreszcie stosunkowo niewielki udział poszukiwań własnych, prowadzonych w terenie”.
Ze względu na to zastrzeżenie jury zdecydowało nie przyznawać pierwszego miejsca. II miejsce ex aequo zajęły zespoły z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie w składzie: Klaudia Garczarek, Maja Sobczyk i Aleksandra Sopel oraz Kamila Mora i Małgorzata Winkowska. III miejsce, również ex aequo i z tej samej placówki, przyznano natomiast: Gabrieli Cichej, Julii Góreckiej i Natalii Semba oraz Natalii Krawczyk. Wręczono także dwa wyróżnienia. Z jednego ucieszyła się Joanna Gruda z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Zygrach, z drugiego - Sandra Lisiecka, Elżbieta Gajda i Paulina Czul z wieruszowskiego Gimnazjum nr 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto