Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologia: Odpady pobudowlane nie muszą być wcale problemem

Łukasz Kurczak
archiwum NM
Prowadzisz budowę lub remont i nie wiesz, co zrobić z gruzem, kawałkami cegieł, płyt betonowych? Niechętnie patrzysz na te odpady, wyobrażając sobie, że będą gdzieś zalegały na wysypisku śmieci?

Nie musisz się martwić – możesz je przekazać do przetworzenia, i to zgodnie z Ustawą o odpadach i zasadami ochrony środowiska.

Czytaj: Ustawa o odpadach

Każda firma budowlana bądź remontowa oraz osoba fizyczna, zgodnie z nową Ustawą o odpadach, jest zobowiązana do gospodarowania wytworzonymi przez siebie odpadami. Powinna to zrobić w następujący sposób: przekazując odpady do odzysku i recyklingu, a nie do składowania, a jednocześnie powierzając gospodarowanie tymi odpadami przedsiębiorcom, którzy posiadają stosowne zezwolenia w zakresie transportu i odzysku odpadów, a nie tylko składowania. Ponadto firma musi postępować z odpadami zgodnie z „zasadą bliskości” oraz „najlepszą dostępną techniką lub technologią” do najbliżej położonych miejsc, w których mogą być przetworzone.

Głos Wielkopolski: warto segregować odpady

Trzeba pamiętać, że przekazanie odpadów firmie transportowej nie zwalnia firmy budowlanej z odpowiedzialności za te odpady. Spać spokojnie można dopiero po ich przekazaniu firmie posiadającej stosowne zezwolenie na odzysk odpadów. Postępowanie z odpadami wbrew ustawie jest bowiem zagrożone karą grzywny albo aresztu, podczas gdy przekazanie odpadów do odzysku, a nie składowania, niesie za sobą bardzo niskie koszty gospodarowania nimi. Nie płacimy wówczas przecież wysokich opłat za składowanie, a same odpady po przerobieniu, trafiają do dalszego obrotu jako materiał budowlany.

Plac zabawy na Ogrodach tonie w śmieciach

Czym są zatem te odpady? Posiłkując się ustawą, za odpad uważa się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest obowiązany. Posiadaczem jest przy tym każdy, kto faktycznie włada odpadami, z wyłączeniem prowadzącego działalność w zakresie transportu odpadów. Odpadem w takim ujęciu mogą być, między innymi, w zestawieniu z sytuacjami mogącymi zaistnieć na terenie budowy: substancje lub przedmioty, dla których nie znajduje się już dalszego zastosowania lub które nie spełniają już należycie swojej funkcji, produkty, których termin przydatności do właściwego użycia upłynął, czy też substancje lub przedmioty, które zostały rozlane czy rozsypane.

Priorytetowe znaczenie przy realizacji umów o roboty budowlane stanowi zapobieganie powstawaniu odpadów oraz minimalizacja ich ilości. Wiadomo jednak, że na każdej budowie powstają jednak odpady, dlatego wytwórca (firma budowlana) ma obowiązek zapewnić ich gospodarowanie zgodnie z zasadami ochrony środowiska, tj. odzysk odpadów, czyli, w pewnym uproszczeniu, takie działania, niestwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, które polegać będą na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części lub będą prowadzić do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania.

Szczególną postacią odzysku odpadów jest ich recykling, czyli taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu. Recykling zamienia zatem odpad w produkt lub rzecz, który zyskuje wartość towaru i może uczestniczyć w obrocie gospodarczym. Dopiero odpady powstające w procesie recyklingu, które nie nadają się do dalszego odzysku, powinny być unieszkodliwiane, między innymi trafiając na składowisko odpadów.

Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z dnia 8 stycznia 2013 r.) w art. 17 już w drugim punkcie hierarchii sposobów postępowania z odpadami, po zapobieganiu powstawaniu odpadów wymienia przygotowywanie do ponownego użycia. Dalej mamy recykling, inne procesy odzysku i unieszkodliwianie. Z kolei art. 18.2. mówi: „Odpady, których powstaniu nie udało się zapobiec, posiadacz odpadów w pierwszej kolejności jest obowiązany poddać odzyskowi”, a art. 18.3 – „Odzysk, o którym mowa w ust. 2, polega w pierwszej kolejności na przygotowaniu odpadów przez ich posiadacza do ponownego użycia lub poddaniu recyklingowi, a jeżeli nie jest to możliwe z przyczyn technologicznych lub nie jest uzasadnione z przyczyn ekologicznych lub ekonomicznych – poddaniu innym procesom odzysku”.

Co ciekawe, art. 175 przestrzega: „Kto, będąc posiadaczem odpadów, zleca, wbrew przepisowi art. 27 ust. 2, gospodarowanie odpadami podmiotom, które nie uzyskały wymaganych decyzji lub wymaganego wpisu do rejestru podlega karze aresztu albo grzywny”!
Wreszcie art. 27 podaje m.in: „2. Wytwórca odpadów lub inny posiadacz odpadów może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami wyłącznie podmiotom, które posiadają:

1) zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów, lub
2) koncesję na podziemne składowanie odpadów, pozwolenie zintegrowane, decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi, zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych lub wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości – na podstawie odrębnych przepisów”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekologia: Odpady pobudowlane nie muszą być wcale problemem - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto