Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Godności Niepełnosprawnych w Sieradzu. Był marsz, petycja do władz i zawody (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Dzień Godności Niepełnosprawnych w Sieradzu. Był marsz, petycja do władz i zawody
Dzień Godności Niepełnosprawnych w Sieradzu. Był marsz, petycja do władz i zawody Fot. Paweł Gołąb
Europejski Dzień Godności Osoby z Upośledzeniem Umysłowym połączony z Regionalnym Dniem Treningu Aktywności Motorycznej obchodzono dzisiaj w Sieradzu. Był barwny pochód i wręczenie petycji władzom, w której domagano się równego traktowania niepełnosprawnych oraz zawody sportowo-rehabilitacyjne połączone z zabawą.

Sieradzkie obchody odbyły się po raz 13. Organizatorzy, czyli Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu, Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Dary Losu” oraz Sekcja „Iskierka” Olimpiad Specjalnych Polska mogli liczyć na udział przyjaciół z Łasku, Łodzi, Wielunia, Wieruszowa, Zduńskiej Woli i Piotrkowa Trybunalskiego. Do inicjatywy włączyły się także Przedszkole nr 6 oraz Szkoła Podstawowa nr 9 w Sieradzu.
- W ten sposób chcemy zaznaczyć obecność osób dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną wśród społeczności lokalnej. W tym dniu przypominamy, że wszyscy obywatele są równi pod względem praw i udziału w życiu społecznym. reagujmy więc na wszelkie formy dyskryminacji i łamania praw, ale przede wszystkim przeciwdziałajmy wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością. Włączajmy je do codziennego życia, do aktywności, dostosujmy otoczenie i świat do ich potrzeb i możliwości. To na nas wszystkich spoczywa obowiązek podejmowania działań, aby ich godność była szanowana, wzmacniana i chroniona, bo każdy człowiek ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczności – apelowali organizatorzy.
Jakie postulaty zawarli organizatorzy w petycji? Zabezpieczenie większych pieniędzy dla placówek oświatowych zajmujących się dziećmi i młodzieżą ze specjalnymi potrzebami; dokonanie rzetelnej i wnikliwej diagnozy potrzeb osób niepełnosprawnych; wdrażanie i rozwijanie usług dla tej grupy w postaci na przykład asystentów, co pozwoli na uniezależnienie się od rodziny; dalsze likwidowanie barier architektonicznych, by ułatwić dostęp do wszystkich obiektów użyteczności publicznej; umożliwienie niepełnosprawnym bezproblemowego korzystania z usług urzędów powiatu i miasta, w tym załatwienie sprawy w domach; rozważenie bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. – Wszyscy pamiętajmy o tym, że kultura osobista wymaga od nas właściwych zachowań wobec ludzi niepełnosprawnych jak okazywanie szacunku, życzliwości czy nieparkowanie samochodów na chodnikach i w miejscach dla nich przeznaczonych – zaapelowali rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych.
Co na to druga strona? Zarówno starosta sieradzki Dariusz Olejnik jak i prezydent Sieradza Paweł Osiewała, którzy odbierali petycje zapewniają, że o potrzebach osób niepełnosprawnych nie zapominają. Gospodarz powiatu zapowiedział remont chodnika przed SOSz-W, a miasta przypomniał o przyjętym już zniesieniu opłat za korzystanie z autobusów MPK dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i ich opiekunów, co będzie obowiązywać od lipca czy budowie hali sportowej dla Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 8 w Sieradzu, gdzie przy okazji dla niepełnosprawnych powstanie winda, a klatka schodowa zostanie zmodernizowana z myślą o ich potrzebach.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto