Dobrowolnie oddają dostęp do konta w banku. Uważajcie na nowe oszustwo! Dobrowolnie oddają dostęp do konta w banku. Uważajcie na nowe oszustwo!

Dobrowolnie oddają dostęp do konta w banku. Uważajcie na nowe oszustwo! (© Pixabay.com)

Serwis niebezpiecznik.pl donosi o nowej formie oszustwa, które pojawiło się w serwisie OLX.pl. Oszuści proszą o płatność za pośrednictwem fikcyjnego serwisu, który zamiast realizować płatność wyłudza dane użytkowników.

Schemat działania jest bardzo prosty. Kupujemy coś na OLX.pl. Sprzedawca prosi by opłacić zamówiony towar w serwisie Dotpay i podaje link, pod którym dokonamy płatności. Problem polega na tym, że oszust nie przekierowuje nas do Dotpay.pl, a strony o innym adresie, łudząco przypominającej popularny serwis do płatności.

Nieświadomy kupujący wypełnia następnie wszystkie niezbędne pola, w tym podaje dane do logowania do swojego banku. Oszust prosi także o podanie numeru telefonu i adresu dla kuriera, który dostarczy przesyłkę. W ten sposób uzyskuje komplet niezbędnych informacji, potrzebnych do tego, by wyczyścić nasze konto bankowe.

Przed przekrętem ostrzega również OLX. Na swoim blogu firma zamieściła wpis, w którym pokazuje różne sposoby działania oszustów. - Kiedy sprzedający wysyła gotowy link do płatności, należy zwrócić baczną uwagę na podany adres strony - uczula Aleksandra Głowacka, Customer Service Manager OLX.pl. - Zwykle od razu widać, że link do przelewu nie prowadzi do prawdziwej strony banku czy operatora - dodaje.

Jeśli nie wiesz, jaki jest prawdziwy adres internetowy danej firmy, wpisz jej nazwę w Google - apeluje. - Przykładem może być właśnie fałszywa strona udająca Dotpay pod adresem dotpay.pl.platnosci.biz. Prawdziwy adres to https://ssl.dotpay.pl; strony płatności Dotpay, jak i innych serwisów transakcyjnych, posiadają certyfikat EV – czego symbolem jest zielony pasek adresu strony i kłódka - tłumaczy.


Zobaczcie też: Pirate Candy - pierwszy piracki sklep z żelkami dla szczurów lądowych!


Hallo

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

spam (gość)

Najlepiej zaraz po opłacie z konta jakiegokolwiek zakupu zmienić PIN wystarczy jedną cyferkę lub literkę. Ja tak robię.