Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja sieradzkich ulic dokonana. Na sesji, gdzie głosowano zmiany, było gorąco

Paweł Gołąb
Herbert jako patron na razie przepadł, pierwszy wojewoda sieradzki Barczyk mimo podjętej próby obrony z tego piedestału już spadł definitywnie. Do prawdziwej batalii z takim efektem doszło na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sieradzu, gdzie decydowano o zmianie nazw w związku z wejściem w życie tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej.

Zgodnie z opinią Instytutu Pamięci Narodowej weryfikacji poddano nazwy ośmiu ulic. Pięć miało zyskać całkiem nowego patrona (jak ks. Apolinary Leśniewski w miejsce 23 Stycznia), jedna ulec modyfikacji (z Wyzwolenia na Wyzwolenia 1918), a ostatnie dwie pozostać przy starej nazwie, ale już z innym uzasadnieniem (jak Braterstwa Broni, ale już nie polsko-radzieckiego).
Zmiana decyzją radnych dokonała się, ale nie jednomyślnie i nie w całości jak to zaproponowano. Nie wszystkie bowiem propozycje spotkały się z aprobatą mieszkańców i doszło do wspomnianej batalii na sesji.
Oficjalny sprzeciw wobec zmiany nazwy patrona popłynął m.in. z zamieszkanej przez kilka rodzin ul. Władysława Kowalskiego. Jak w ich imieniu argumentował Dominik Dąbrowski, na co dzień nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Sieradzu, protest wywołał już sam fakt, że nikt z nimi ewentualnej zmiany nie konsultował choć w uchwale wskazano, że zmiany są dokonywane na wnioski mieszkańców. A i sama weryfikacja patrona zdaniem tej grupy sieradzan nie jest wcale potrzebna. - W bazie internetowej znalazłem informacje o 1.526 Władysławach Kowalskich. Wśród nich faktycznie jest działacz komunistyczny i chłopski - szkoda tylko, że IPN nie dostrzegł i tego, że wraz z żoną ratował z żoną Żydów z getta za co dostał medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Ale skoro dopuszcza się pozostawienie obecnej nazwy z nowym uzasadnieniem, to są co najmniej trzy godne upamiętnienia osoby o tym imieniu i nazwisku. Jeden z nich to żołnierz AK, drugi zasłużony krajoznawca i w końcu legionista Piłsudskiego, a zarazem przedwojenny piłkarz-reprezentant Polski.
Dominik Dąbrowski wytoczył i inne działa. Jak pozostawienie ul. Kruczkowskiego, choć ten jest na indeksie IPN; dublowanie ulic (- będzie Wyzwolenia 1918, a mamy przecież 11 Listopada i POW, która mówi o tym samym, no i spajającego to jeszcze Piłsudskiego) oraz wykreślenie 23 Stycznia (- chodzi tylko o samo wyzwolenie czy koniec okupacji niemieckiej?) czy wspomnianego Tadeusza Barczyka (- jego inicjatywą jest m.in. sieradzki szpital i sądy. Jeżeli więc jest symbolem starego systemu i upamiętnia województwo to może zmienić nazwę pl. Wojewódzkiego?).
Postaci wojewody bronił też sieradzki działacz ludowy Wiesław Gołębiewski. – Co zawdzięcza Barczykowi Sieradz? Uruchomienie programu budownictwa mieszkaniowego i komunikacji autobusowej; nadanie stacji PKP statusu pierwszej kategorii, intensywną rozbudowę sieci telefonicznej, budynek administracyjny, stworzenie sieci handlowej. Wbrew stanowisku PZPR wydał decyzję na budowę kościoła na os. Jaworowe, dopominał się o szpital, rozpoczął budowę sądu.
Kontrargumenty miasta? Jak wskazywał prezydent Paweł Osiewała, zmiany zostały wymuszone przez ustawę, a wskazania patronów do usunięcia dokonał IPN. – Musimy stosować się do prawa. Przy każdej z propozycji są ogromne emocje, ale czy to nam się podoba czy nie, mamy jasne wskazania, że patrona danej ulicy należy zmienić.
W jednej sprawie doszło jednak do konsensusu. Prezydent wniósł o wykreślenie z uchwały zmiany dotyczącej Władysława Kowalskiego. Miasto zwróci się do IPN z wnioskiem mieszkańców, czy osoba przez nich wskazana jest właściwą i nazwa mogłaby pozostać. By rozwiać wskazane wątpliwości, miasto ma wystąpić do IPN także z pytaniem, czy ul. Kruczkowskiego została pominięta pomyłkowo. Trafi tam ponadto prośba o podobne zweryfikowanie – to już na wniosek ze strony jednego z radnych - pl. Wojewódzkiego oraz ul. Tuwima i Broniewskiego.

Jakie modyfikacje patronów ulic dokonały się w Sieradzu?

Ul. 23 Stycznia zmieniono na ul. ks. Apolinarego Leśniewskiego (kapelan AK, pierwszy powojenny proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu). Tadeusza Barczyka na Harcerską, Dąbrowszczaków na gen. Władysława Andersa, Lucjana Szenwalda na poetę Jana Kasprowicza oraz Wyzwolenia na Wyzwolenia 1918.
Zmiana, ale tylko w uzasadnieniu nastąpiła w przypadku Braterstwa Broni (upamiętnienie już sojuszu polsko-alianckiego) i Partyzantów (upamiętnia od teraz żołnierzy konspiracyjnych walczących z niemieckim i sowieckim okupantem).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto