Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym żył region kilkadziesiąt lat temu? Czytamy "Ziemię Sieradzką". Dziś rok 1934

Redakcja
Czym żył region kilkadziesiąt lat temu? Czytamy "Ziemię Sieradzką"
Czym żył region kilkadziesiąt lat temu? Czytamy "Ziemię Sieradzką" Fot. Anna Piestrzeniewicz
Czym żył region kilkadziesiąt lat temu? Czytamy "Ziemię Sieradzką". Proponujemy przeniesienie się w czasie. Na "Naszym mieście" będziemy publikować wybranek artykuły z "Ziemi Sieradzkiej", tygodnika społeczno-informacyjnego, który wychodził w naszym regionie przez całe 20-lecie międzywojenne.

Na początek artykuł z roku 1934 (numer 1) zatytułowany "Dzwony sieradzkie". Artykuł drukujemy z zachowaniem tamtej pisowni.

"W czasie wielkiej wojny w 1915 roku niemieckie wojska, jak powszechnie w całej Polsce, i tutaj zabrali dwa dzwony, zostawili jeden. Nawał innych wydatków, brak środków i t. p przyczyny sprawiły, że dopiero po szesnastu latach wprowadzono na wieżycę kolegiacką nowe dzwony. Rozpoczęto zbiórkę w 1930 roku po parafii, przy kolędzie, w kościele, kwestę uliczną. W ciągu roku zebrano około 9.000 zł. Gdyśmy się zabrali do przygotowania wieży na przyjęcie dzwonów, okazała się potrzeba bardzo wielkiego remontu, co zabrało nam aż 6.000 zł. A więc udało mi się spowodować Radę Miejską i ta za przewodem burmistrza p. Ignacego Mąkowskiego postanowiła zakupić od siebie jeden dzwon. Udałem się do zamożniejszych parafijan i ci w liczbie dwunastu zgodzili się złożyć każdy po 500 złotych. Wobec czego zawarłem umowę z firmą "Karol Schwabe" z Białej koło Bielska na dostawę trzech dzwonów o tonacji DFA oraz żelaznej konstrukcji do ich zawieszenia. Dzwony zgodzone zostały na dwuletnią spłatę. Nadeszły do Sieradza 4 listopada witane entuzjastycznie przez ludność. Jeden dzwon "Ignacy" waży 600 kilogramów. Ma wyryty herb miasta i napis "Dar Rady Miasta Sieradza. Rok 1931". Na drugiej stronie obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i napis "Królowo Korony Polskiej błogosław Polsce". Drugi dzwon "Anna-Danuta" wagi 1.100 kilogramów. Na nim wyryty obraz Św.Anny i napis "Dzwon ten ofiarowali: Jadwiga Kisielewska, Stanisław i Stanisława Smoczarscy, Józef i Zofja Modelscy, Zdzisław i Eugenia Modelscy, Stanisław i Bronisława Danielewicze, Bronisław Danielewicz, Aleksander i Marja Plucińscy, Julian i Halina Łempiccy, Jadwiga Kowalska, Kazimierz i Jadwiga Lipińscy, Adama Tomaszewicz i Kolejowy Wydział Drogowy, Trzeci Zakon św. Franciszka, Bractwo św. Anny.
Dzwon największy "Walery" waży 1.855 kilogramów. Ma wyryty herb województwa Sieradzkiego i napis: "Imię Twoje Walery", dalej napis "Żywych wzywa, umarłych opłakuję, gromy rozpraszam". Z drugiej strony napis fundacyjny łaciński: "D.O.M. Anno Domini 1931. Summo Pontifice Pio XI praesidente Reipublicae Ignatio Mościcki, Ordinario Vladislaviensi Carlo Radoński, sumptu parochianorum te proprio, loco perditarum tempore magni belli 1915 an.tres campanas comparavit Sac. Valerius Pogorzelski, Cubicularius Intimus Suae Sanctitatis Canonicus Cap[ituli Calissiensis, Decanus ee Praepositius Sieradiensis adiuvantibus Sacerdotibus: Alexandro Brzeziński Redactore Ephemeridarum, Felice Brzeziński Redactore Ephemaridarum, M.S.T. Ignatio Bronszewski, Thadeo Matuszewski" - Po akcie konsekracji dokonanym w dniu 8 listopada zostały wciągnięte i umontowane na więzy i pierwszy raz odezwały się potężnie w dniu 10 listopada. Koszt dzwonów etc. wynosi 20.000 złotych.
Autorem artykułu w "Ziemi Sieradzkiej" był ksiądz Walery Pogorzelski, ówczesny proboszcz parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych.

Dziękujemy za pomoc Muzeum Okręgowemu w Sieradzu oraz Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto