Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ary Szternfeld na kartce pocztowej. W ten sposób uhonorowano 110. rocznicę urodzin naukowca-pioniera

Paweł Gołąb
Ary Szternfeld na kartce pocztowej. W ten sposób uhonorowano 110. rocznicę urodzin naukowca-pioniera
Ary Szternfeld na kartce pocztowej. W ten sposób uhonorowano 110. rocznicę urodzin naukowca-pioniera Fot. Paweł Gołąb
Wydaniem okolicznościowej kartki pocztowej i datownika uczczono przypadającą w maju 110. rocznicę urodzin Arego Szternfelda, pochodzącego z Sieradza pioniera światowej kosmonautyki. Niecodzienna inicjatywa Muzeum Okręgowego w Sieradzu i Poczty Polskiej otworzyła obchody roku słynnego naukowca, który swoją pracą położył podwaliny pod podbój kosmosu.

Okolicznościowa kartka zawiera wizerunek uczonego oraz okładkę jego przełomowej naukowej pracy „Wstęp do kosmonautyki” powstałej w latach 30 ub. stulecia. Sieradzanin zawarł w niej – wykorzystywane zresztą do dzisiaj - obliczenia trajektorii dla przyszłych sputników, które w przestrzeń kosmiczną wystrzelono dopiero po prawie trzydziestu kolejnych latach.
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu Jerzy Kowalski nie wątpi, że słynnego uczonego należy honorować. - Jest to postać ważna nie tylko dla Sieradza, ale dla całego świata. W sondzie Nowe Horyzonty wysłanej przez Amerykanów, która przekroczyła już nasz układ i leci do następnego, wśród dziewięciu najbardziej zasłużonych postaci z kosmosem wymieniono właśnie Szternfelda. To jedyny sieradzanin, którego nazwisko mknie przez kosmos, więc możemy być dumni z tego i powinniśmy – przekonuje dyrektor przypominając, że bardzo przywiązany do rodzinnego miasta uczony marzył, by Sieradz stał się centrum badan kosmicznych i warto to zdyskontować.
Prezydent miasta Paweł Osiewała przytakuje, że warto po Cierplikowskim promować miasto i poprzez Szternfelda, czego dobrym zaczynem jest muzealna wystawa poświęcona uczonemu. – Przez przeszłość do przyszłości. To początek tego, co może będzie się działo w Sieradzu w kolejnych latach.
Wspomniana wystawa urządzona w nowym pawilonie zawiera różnorodne pamiątki. Nie tylko związane z samym Szternfeldem jak maszynopis jego przełomowej pracy, ale i z pierwszym i jedynym polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim – w Sieradzu można oglądać m.in. jego skafander czy kapsułę kosmiczną.
Okolicznościową kartkę i datownik zaprojektowała Karolina Antczak z Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Niecodzienne pamiątki zainteresowani mogą zdobyć zaglądając do siedziby sieradzkiej poczty przy ul. Żwirki i Wigury. Promocja kartki i datownika stanowiła początek obchodów Roku Szternfelda w Sieradzu. Zakończyć je ma jesienna 7. Sieradzka Konferencja Kosmiczna organizowana przez muzeum.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto