Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

71. rocznica wyzwolenia Sieradza. Uroczystość odbyła się na żołnierskim cmentarzu

Paweł Gołąb
71. rocznica wyzwolenia Sieradza obchodzona była w sobotnie południe. Uroczystość organizowana przez miasto odbyła się tradycyjnie na cmentarzu żołnierzy polskich i radzieckich przy ul. Wojska Polskiego.

W uroczystości w 71 lat po wydarzeniach ze stycznia 1945 roku nie zabrakło kombatantów i młodzieży, władz miasta i powiatu sieradzkiego oraz przedstawicieli służb mundurowych i sieradzkich braci kurkowych.
Jak przypomina Eugeniusz Wieczorek, prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Sieradzu, okręg sieradzki był wyzwalany przez wojska radzieckie przy udziale polskich żołnierzy w dniach 18-23 stycznia. - Nawałnica wojenna, jaka się wówczas przetoczyła przez nasze ziemie, pozostawiła za sobą wiele ofiar wojennych. Zginęło też 89 mieszkańców Sieradza po nalocie samolotów radzieckich. Ogółem w trakcie działań przy wyzwalaniu swojej ojczyzny poległo 25 tysięcy polskich żołnierzy, a żołnierzy radzieckich 600 tysięcy. Każdy wyzwolony teren, obóz hitlerowski, więzienie, to było ocalenie setek a może tysięcy istnień ludzkich.
Jak przywołuje Eugeniusz Wieczorek, w 1948 roku zapadła decyzja o utworzeniu w Sieradzu cmentarza wojennego. - Według miarodajnych źródeł pochowanych tu zostało po ekshumacji 407 żołnierzy oficerów radzieckich. Są tu także groby żołnierzy Września 1939 roku. Jako uczestnik II wojny światowej, niejako z nakazu poległych żołnierzy przypominam ten okres, ponieważ czas powoli zaciera tamtą rzeczywistość, o której nam Polakom nie wolno zapominać. O tym, że hitlerowskie Niemcy rozpętały wojnę, by panować nad światem. O tym, że naród polski został skazany na zagładę, co konsekwentnie realizowano uśmiercając sześć milionów osób . O tym, że wówczas faszyzm zagrażały narodom świata. To spowodowało powstanie wielkiej koalicji antyhitlerowskiej niezależnie od ustroju danych państw i tysiące żołnierzy zginęło. Wszystkim należy się szacunek, dlatego nie różnicujmy ich pochodzenia. Pokolenie młodych powinno dobrze znać historię swojej ojczyzny, ale nie wolno podtrzymywać złych stosunków przeszłości. O tej choćby najbardziej bolesnej trzeba pamiętać, ale żyć już przyszłością, a ocena działania i ludzi powinna następować tylko w świetle ich czasów i okoliczności w jakich przyszło im działać.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto