Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradzkie obchody Dnia Judaizmu

Paweł Gołąb
Jak mocne związki, poprzez kulturę czy historię, łączą Żydów i Polaków? Przypomną o tym obchody ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, który będzie miał także sieradzką odsłonę. Główne uroczystości święta organizowanego po raz piętnasty przez kościół katolicki, zaplanowano na dzisiaj.


Rozpoczną się o godz. 10 w Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury od powitania przez proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu ks. Mariana Bronikowskiego, po czym pod hasłem "Pamięć łączy - świadectwo tamtych dni" nastąpi prezentacja Kroniki Okupacyjnej Klasztoru Sióstr Urszulanek. W programie tej części obchodów przewidziano także wystąpienia: wiceprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Zbigniewa Nosowskiego (wykład "Odnajdywanie utraconego braterstwa, bł. Jan Paweł II o Żydach i judaizmie), Głównego Rabina Polski Michaela Schudricha ("Walka Jakuba wezwaniem dla naszych czasów") oraz ordynariusza Diecezji Włocławskiej biskupa Wiesława Meringa. Na godz. 12 zapowiedziano projekcję filmu "Wesele chasydzkie"
.
Wcześniej, bo o godz. 11.30 uroczystości przeniosą się do sieradzkiej kolegiaty. Tu zaplanowano wystąpienie prezydenta Sieradza Jacka Walczaka, wspólną modlitwę prowadzoną przez rabina i biskupa oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Ścianą Memorialną przy farze. O godz. 18 w kolegiacie rozpocznie się msza w intencji sieradzan, ofiar sowieckiego nalotu z 1945 r. Rocznica tego bolesnego wydarzenia zbiega się bowiem z obchodami Dnia Judaizmu.

Dzisiejsze uroczystości to jedyny element obchodów Dnia Judaizmu. Pierwszym była wystawa malarstwa Małgorzaty Gładyszewskiej, którą podziwiać można od minionego piątku w Galerii Teatr. Na ekspozycję zatytułowaną "słyszę kroki, widzę twarze..." składają się obrazy z cyklu poświęconego tematyce żydowskiej. Autorka pochodzi z podkieleckiego Chmielnika, w którym przed wojną Żydzi stanowili 80 proc. społeczności. Praktycznie wszyscy zginęli w Treblince. Okupację przeżyło zaledwie kilku, ale i oni nie wrócili do rodzinnego miasta. Chmielnik o nich jednak nie zapomniał. Od 2002 roku odbywają się tutaj "Spotkania z kulturą żydowską". Wspomniany, prezentowany w Sieradzu cykl powstał właśnie z fascynacji z kulturą i historią żydowską.
Wystawa będzie czynna do 7 lutego, ale nie jest jedyną poświęconą tematyce żydowskiej, którą można oglądać w Sieradzu.
Od minionego tygodnia w Muzeum Okręgowym (w sali przy Rynku 1) czynna jest ekspozycja poświęcona cmentarzom żydowskim, które znajdują się na terenie województwa łódzkiego. Wystawę zatytułowaną "Ścieżki pamięci... - pozostały tylko kamienie" przygotowały dwie placówki: Łódzki Dom Kultury oraz sieradzkie muzeum. Składają się na nią plansze z informacjami i zdjęciami, których uzupełnieniem są cztery żydowskie macewy. Ta wystawa pozostanie czynna do 26 lutego.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto