Wybierz region

Wybierz miasto

  Politechnika świętuje

  Autor: Piotr Jach

  2000-05-25, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Express Ilustrowany

  Dwa dni po uniwersytecie swój jubileusz 55-lecia świętowała wczoraj Politechnika Łódzka. Głównym punktem uroczystego posiedzeniu Senatu uczelni było nadanie tytułu doktora honoris causa prof. dr hab.

  Dwa dni po uniwersytecie swój jubileusz 55-lecia świętowała wczoraj Politechnika Łódzka. Głównym punktem uroczystego posiedzeniu Senatu uczelni było nadanie tytułu doktora honoris causa prof. dr hab. Czesławowi Strumille.
  Uroczystości rozpoczęły się jednak od wystąpienia rektora PŁ, prof. dr hab. Józefa Meyera, który przypomniał historię politechniki w Łodzi - jej początki, błyskawiczny rozwój i dzień dzisiejszy. Z dumą podkreślił, że PŁ kształci obecnie ponad 20 tysięcy studentów, którzy uczą się na 12 wydziałach (wliczając filie w Bielsku Białej i Sieradzu). Wspomniał też o kontaktach łódzkiej uczelni z zagranicznymi ośrodkami naukowymi - politechnika może się poszczycić podpisaniem blisko 50 umów o współpracy z uniwersytetami na całym świecie (m.in. Uniwersytetem Strathclyde w Glasgow i Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz).
  Huczną owację zgotowali zebrani w audytorium im. A. Sołtana prof. Czesławowi Strumille, któremu Senat PŁ nadał tytuł doktora honoris causa. Prof. Strumiłło przez wiele lat był pracownikiem naukowym politechniki, a w latach 1987-90 także jej rektorem. Opublikował ponad 200 prac naukowych. Wykładał na wielu uczelniach za granicą Polski. Zasiadał w Komitecie Badań Naukowych, a od 1993 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej Polskiej Akademii Nauk. W 1989 r. uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. Jest autorytetem w zakresie procesów transportu ciepła i masy oraz teorii i techniki suszenia. Stworzona przez profesora naukowa szkoła w dziedzinie suszarnictwa jest znana na całym świecie.
  Podczas uroczystości jubileuszowych uhonorowano także dwóch wybitnych studentów. Nagrodę Stowarzyszenia Wychowanków PŁ dla najlepszego absolwenta w 1999 r. otrzymał Krzysztof Dubownik, magister inżynier Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Najlepszym studentem Wydziału Mechanicznego PŁ (nagroda im. Currana - Wernera) uznano Grzegorza Kudrę, absolwenta kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Wydziału Mechanicznego.
  Dziesięciu pracownikom naukowym PŁ wręczono dyplomy doktora habilitowanego. Dyplomy doktorskie z rąk rektora politechniki odebrały wczoraj 52 osoby.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)