Wybierz region

Wybierz miasto

  Mandaty nie dla wszystkich

  Autor: Tomasz Jabłoński

  2000-05-24, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Express Ilustrowany

  Czy kierowcy-inwalidzi, parkujący swoje samochody w miejscach, w których obowiązuje czasowy zakazu postoju, będą karani mandatami? Z takim problemem zwrócił się do ,Expressu Ilustrowanego" pan Andrzej D.

  Czy kierowcy-inwalidzi, parkujący swoje samochody w miejscach, w których obowiązuje czasowy zakazu postoju, będą karani mandatami?
  Z takim problemem zwrócił się do ,Expressu Ilustrowanego" pan Andrzej D. inwalida, o którym pisaliśmy we wczorajszym wydaniu gazety. Nie ma on zamiaru stosować się do nowych przepisów i zabierać swojego samochodu z ulicy, by umożliwić sprzątanie zamiatarkom. W ubiegłym tygodniu otrzymał już upomnienie od Straży Miejskiej. I dziś w nocy również nie przestawił auta.
  - Upomnienia, które wkładamy za wycieraczki w samochodach to przecież nie są mandaty - mówi Zbigniew Kuleta szef referatu dzielnicowego Straży Miejskiej. - Jeśli auto ma naklejone na szybach znaczki dla niepełnosprawnych, to jeszcze o niczym nie świadczy. Wielu kierowców nakleja je na szybach bezpodstawnie, by po prostu zmylić funkcjonariuszy. Dlatego właściciel tak oznakowanego samochodu może zostać do nas wezwany. Jeśli przedstawi odpowiednie dokumenty, na pewno nie zostanie ukarany.
  Mandatu więc nie będzie, ale samochód Andrzeja D. nadal jest przeszkodą dla miejskich zamiatarek. Może lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie czasowego zakazu postoju po jednej stronie ulicy np. w środę, a w czwartek po drugiej? Wtedy parkujący kierowcy, mieliby gdzie przestawiać swoje samochody.
  - Taki pomysł był przez nas analizowany - mówi Grzegorz Sójka, z-ca dyr. Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta. - Niestety w przypadku Łodzi się nie sprawdzi. Wiele zanieczyszczeń, które sprzątają zamiatarki po prostu fruwałoby po jezdni z jednej strony, na drugą. Tym sposobem ulica i tak byłaby nie uprzątnięta. W przypadku osób niepełnosprawnych, jeśli rzeczywiście nie mogą na dwie godziny przestawić auta, wokół ich pojazdów będzie trzeba sprzątać sposobem tradycyjnym.
  Czasowy zakaz postoju obowiązuje na 25 ulicach Łodzi od maja do października. Jest to akcja pilotażowa, po której zakończeniu Wydział Komunalny wyciągnie wnioski. Jeśli ocena będzie pozytywna, takie zakazy pojawią się w innych częściach miasta, jeśli nie, w akcji zostaną przeprowadzone zmiany.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)